Wywiad z Prezesem Getin Leasing

drobniak.jpg

Daniel Drobniak powiązany jest z rynkiem leasingu co najmniej 21 lat, gdzie w latach 2004-2009 w EFL był dyrektorem sprzedaży, a w latach 2010-2016 był zastępcą dyrektora zarządzającego sprzedażą kredytu samochodowego i leasingu w Getin Noble Bank. Obecnie jest Prezesem firmy Getin Leasing SA.

W udzielonym wywiadzie dla Rzeczpospolitej Daniel Drobniak prognozuje, że leasing będzie nadal na fali wzrostowej. Szacuje się, że wartość leasingu w 2016 r. wyniesie 58,4 mld. zł, czyli zanotuje wzrost o 17,3 proc. Podkreśla fakt, że udział polskiego leasingu w PKB jest najwyższy w Europie i sięga 3,14 proc. a zaostrzone procedury oceny zdolności kredytowej jeszcze bardziej nakręcają branżę leasingową.

Prezes GL wskazuje, że wprowadzenie podatku bankowego mogło wpłynąć na rozwój leasingu w ostatnich miesiącach, ale trudno dokładnie oszacować, w jakim stopniu.
Prezes Drobniek potwierdza w wywiadzie, że dynamika wzrostowa leasingu pojazdów utrzyma się przez kolejne półtora roku, zaś w przypadku maszyn i urządzeń, będzie zerowa lub lekko dodatnia.
Dalej Daniel Drobniak odnosi się do samego Getin Leasing SA, celując, że firmie uda się odzyskać pozycję lidera na rynku i podkreślił wagę działań promocyjnych, które obecnie stosuje firma.

Getin Leasing specjalizował się do tej pory w segmencie pojazdów do 3,5 t. i nadal pozostanie to strategiczny obszar działania, jednakże firma chce w większy sposób skupić się na rozwoju rynku transportu ciężkiego oraz maszyn i urządzeń. W tym ostatnim segmencie chciałaby zanotować wzrost udziału w rynku z 2,5 proc. do 7,5 proc., czyli do podobnego poziomu, jaki dziś ma Idea Leasing.

Spółka nadal zamierza rozwijać leasing z wysokim wykupem oraz najem długoterminowy czyli tzw. CFM (zarządzanie flotą pojazdów) poprzez swoją spółkę Getin Fleet. Nowy prezes podkreślił, że ten kierunek rozwoju jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku oraz trendy w krajach zachodnich. Zdaniem Daniela Drobniaka w niedalekiej przyszłości także w Polsce większość firm finansować będzie samochody właśnie tym rodzajem leasingu. Wcześniej taka forma finansowania zarezerwowana była dla dużych firm, jednak nowa perspektywa leasingu mobilnego proponowanego w ofercie Getinu dała taką możliwość nawet dla pojedynczego samochodu w 1-osobowej firmie.

Źródło: rp.pl