Wykup samochodu po okresie leasingowania

haczyki-w-umowach-leasingowych.jpg

Różnica pomiędzy leasingiem a kredytem to przede wszystkim czas załatwiania niezbędych formalności związanych z procedurami firm leasingowych dotyczących udzielinia wsparcia finansowego. Czasami w dobrych okolicznościach, przygotowanej wcześniej pełnej dokumentacji, możemy wyjechać własnym autem w przeciągu paru dni. Ta "szybkość"  to jedna z najkorzystniejszych cech umowy leasingowej. Ale szybko nie zawsze oznacza tanio. 

Ofertę leasingu zawze można porównać z innymi, czy nawet kredytem. Standardowo oferta zwiera opłatę wstępną, wielkość rat i kwotę wykupu. Choć w ofercie promocyjnej suma opłat wynieść może nawet od 1 proc. to realny średni koszt w 3-letnim okresie eksploatacji to około 10 proc. Wykup auta może nastąpić w trojaki sposób - przez osobę fizyczną (użytkownika), przez firmę, przez osoby wskazane przez użytkownika. W drugim przypadku musimy liczyć się z podatkiem przy ponownej odsprzedaży, w trzecim transakcja oparta jest na wartości rynkowej, co często bywa nie opłacalne. Wykup przez osobę fizyczną pozwala odsprzedać auto po pół roku użytkowania.

Istnieje możliwość wykupu leasingowanego samochodu przed czasem, ale po 2 latach trwania umowy leasingowej, gdyż ustawodaca określił że taka umowa nie powinna trwać krócej. Wówczas oprócz spłaty wszystkich pozostałych rat, musimy uiścić opłatę manipulacyjną (w cenniku EFL to opłata 750 zł netto).