Samochód w leasingu i odliczenie podatku VAT

europe-175773-1280.jpg

Pojazd samochodowy w działalności gospodarczej może być wprowadzony do obiegu dzięki skorzystaniu z leasingu. W przypadku leasingowanych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, stosuje się takie same zasady odliczania podatku VAT, jak w odniesieniu do samochodów nabywanych za gotówkę przez przedsiębiorcę na potrzeby uzupełnienia floty firmowej.

Odliczenie 50 proc. podatku naliczonego

Leasingobiorca wykorzystujący pojazd samochodowy osobowy na potrzeby mieszane - firmowe i prywatne, ma prawo do odliczenia z faktury uzyskanej od leasingodawcy, m.in. za czynsz inicjalny, opłatę administracyjną i raty leasingowe, 50 proc. kwoty podatku naliczonego, czego potwierdzenie znajdziemy w art. 86a ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT. Limit 50 proc. podatku naliczonego nie dotyczy wszystkich wydatków. W przypadku samochodów osobowych, które nie są użytkowane wyłącznie na potrzeby związane z prowadzoną przez przedsiębiorcę działalnością gospodarczą, nie można odliczyć podatku naliczonego od faktur za paliwo. W przypadku faktur dokumentujących zakup paliwa do takich aut, ustawodawca do końca czerwca 2015 toku całkowicie wyłączył prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Korzystniejsze zasady rozliczania podatku VAT naliczonego

Przed 1 kwietnia 2014 roku przedsiębiorca, który w ramach umowy leasingu operacyjnego użytkował samochód osobowy głównie dla celów wynikających z działalności gospodarczej, mógł odliczać z faktur za opłaty leasingowe VAT częściowo, w ramach limitu 60 proc. podatku naliczonego, ale nie więcej niż 6 tys. zł. Od 1 kwietnia 2014 roku podatnik nie musi już prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT, a zachowuje prawo do odliczania z faktur otrzymywanych od leasingodawcy 50 proc. kwoty podatku naliczonego z tytułu rat leasingowych. Zniesiono tym samym limit kwotowy odliczenia podatku VAT, co jest zmianą korzystną dla leasingobiorców użytkujących auta osobowe o wyższej wartości.