Co się zmieni w leasingu aut w 2019 roku?

paragraph 386042 640

 

Przedsiębiorca który korzysta z firmowego samochodu w celach prywatnych i służbowych po 1 stycznia 2019 roku będzie mógł zaliczyć do kosztów jedynie 50% wydatków przez co zwiększy się jego podatek dochodowy. Nie wszyscy jednak muszą się martwić, właściciele firm korzystający z leasingu operacyjnego samochodów o wartości nie przekraczającej 150 tys. zł nadal będą mogli rozliczyć całą kwotę opłat leasingowych w koszty.

Dotychczas przedsiębiorcy zaliczali do kosztów podatkowych 100% wydatków związanych z użytkowaniem samochodów osobowych bez względu na to czy samochód był wykorzystywany tylko w celach służbowych czy w sposób mieszany ( cele służbowe i prywatne).

Sprawdź naszą ofertę samochodów!     >

Ponieważ brak jest regulacji opisujących w sposób jednoznaczny zasady rozliczania podatku dochodowego dotyczącego prywatnego korzystania z pojazdu firmowego Ministerstwo Finansów uzasadnia więc potrzebę wprowadzenia zmian które ujednolicą zasady rozliczenia podatków w kontekście użytkowania samochodu osobowego w firmie.

Nowe przepisy wprowadzają nowy limit amortyzacji samochodu osobowego do 150 000zł, dotychczas było to 20 000 euro. Ten sam limit 150 tys. zł będzie uwzględniany przy zaliczaniu w koszty składki ubezpieczenia samochodu.

Skorzystaj z naszego kalkulatora leasingowego i kredytów samochodowych!    >

Czy zatem to korzystna zmiana dla firm? Zgodnie z planowanymi zmianami, tylko 50% faktycznie poniesionych nakładów będzie stanowić koszty uzyskania przychodów. Ta zmiana jest najbardziej niekorzystna, ponieważ ograniczenie 50% dotyczyć będzie wszystkich wydatków związanych z samochodem, nie tylko jego nabycia. Są to przede wszystkim:

  Odpisy amortyzacyjne auta (sfinansowanego zarówno gotówką, jak i kredytem, pożyczką czy leasingiem finansowym)

•  Koszty serwisowania samochodu (przeglądy i naprawy),

•  Paliwo i inne płyny eksploatacyjne,

•  Ubezpieczenie,

•  Zakup, serwis i wymiana opon,

•  Myjnia i inne wydatki.

 

Limit ten będzie także obowiązywał dla opłat związanych z leasingiem operacyjnym, najmem czy dzierżawą z tym, że wydatki leasingowe będzie można zaliczyć w 100% do kosztów podatkowych bez względu na to, czy auto będzie używane tylko na cele służbowe czy mieszane. Jedynie opłaty związane z serwisowaniem czy eksploatacją auta (o ile będą zawarte w umowie leasingu) będą podlegały ograniczeniu do 50%. To oznacza, że dla przedsiębiorców, którzy leasingują samochody o wartości do 150 tys. zł leasing samochodu osobowego będzie wciąż tak samo opłacalny podatkowo jak dotychczas. Stracą jedynie użytkownicy luksusowych aut o wartości powyżej tego limitu amortyzacji.

Zobacz opinie naszych zadowolonych klientów!    >

Po zmianach dotychczasowa „kilometrówka” zostanie zlikwidowana, a do kosztów będzie można zaliczyć jedynie 20% wszystkich wydatków związanych z używaniem auta na cele firmowe. Możemy uniknąć tych niekorzystnych rozwiązań! Wprowadzając samochód na stan środków trwałych w firmie możemy zaliczyć 50% wydatków w koszty, bądź biorąc samochód w leasing możemy zaliczyć 100% wszystkich opłat leasingowych w koszty (do 150 tys. zł) oraz 50% pozostałych kosztów eksploatacji.