Będą kary za cofanie liczników!

car 1574029 640

18 września przez Radę Ministrów przyjęte zostały zmiany, które pozwolą na ukrucenie cofania liczników w samochodach. Sprawdź co może za to grozić i jak uchronić się przed oszustwem!

 

Projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym i ustawy Kodeks karny określa, że za dopuszczenie się tego typu przestępstwa grozić będzie kara od 3 miesięcy nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Co ważne ukarani zostaną zarówno zlecający jak i wykonawca oszustwa. Mowa jest również o grzywnie w wysokości 3000 zł dla właściciela samochodu, które nie zgłosi wymiany licznika w stacji kontroli pojazdów. Warto również dodać, że informacja o stanie licznika znajdzie się w systemie CEPIK, a stacje kontroli pojazdów będą miały obowiązek wprowadzić stan licznika przy przeglądzie do systemu.

Szukasz leasingu? Poznaj naszą ofertę! 

 

Na co warto zwrócić uwagę, aby uchronić się przed oszustwem kupując używany samochód?

Jeśli chcesz mieć pewność odnośnie przeszłości pojazdu, skorzystaj z numeru VIN. Na jego podstawie można odczytać pełną specyfikację danego egzemplarza i porównać ją ze stanem faktycznym. Kolejnym sposobem na sprawdzenie przebiegu samochodu jest zmierzenie ciśnienia sprężania w cylindrach. W samochodzie o przebiegu niższym niż 100 tys. km w każdym będzie ono niemal identyczne, zaś w silnikach wyeksploatowanych różnica może sięgać nawet 10%. Warto zwrócić także uwagę na wnętrze samochodu.

Skorzystaj z limitowanych ofert samochodów!

 

Ogranicz zaufanie do książki serwisowej!

W dobie Internetu nie trudno o nabycie nawet fabrycznie nowej książki serwisowej. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę? Podejrzenie może wzbudzić ten sam charakter pisma, identyczny kolor długopisu, a przede wszystkim równomierne blaknięcie wpisów.

 

 

 

 

 

Źródło: infor.pl, moto.pl